Alerji Veri Tabanı / Alerji Türleri / Gıda Alerjisi

Gıda alerjisi, vücutta bağışıklık sisteminde bazı reaksiyonlara neden olan ve çeşitli testlerle gözlemlenen ve teşhis edilen bir reaksiyondur. Bağışıklık sistemindeki bir reaksiyon vücuda yabancı madde girdiğinde, vücudu bu yabancı maddeye karşı korumak için gerçekleşir. Görülme sıklığı çocuklarda %6, erişkinlerde %1,5’dur. Gıda katkı maddelerinin neden olduğu allerjiler toplumda %1 oranında görülür. Herhangi bir gıda allerjiye neden olsa da en sık; inek sütü, yumurta, yer fıstığı, mısır, fındık, balık ve kabuklu deniz ürünleri sayılabilir. Gıda alerjisi durumlarında, birçok kişiye etkisi bulunmayan gıdalar bu kişilerde yan etkiler yapabilir.

Belli gıda maddelerinin yenilmesinden sonra aşağıdakiler gibi belirtiler görülürse gıda alerjisinden şüphelenilebilir: 

Cilt: Kurdeşen, tahriş, kaşıntı, cilt kızarıklığı 
Baş: Göz kızarıklığı, göz kapaklarının şişmesi, kaşıntı, dudakların şişmesi, dil şişmesi, dişetlerinin şişmesi (solunum güçlüğüne yol açacak kadar şiddetli olabilir), burun çekme, burun mukoz membranlarının şişmesi (burun tıkanıklığı)
Mide:Mide rahatsızlığı, bulantı, karın ağrısı, sancı, kramp, gaz, diyare
Solunum Sistemi (Nadiren):Öksürük, akciğerlerde ses ve hışıltı, solunum güçlüğü astım

Gıda alerjileri ve buna bağlı alerjilerde (koruyucular, renklendiriciler vb.) artış gözükmektedir. Dolayısıyla bunun nedeninin tespiti için tam bir tanımlama (analiz) gereklidir.