Alerji Veri Tabanı / Hasta Kılavuzu

Yapılan testler sonucunda sizin (veya çocuğunuzun) alerjisi olduğu tespit edilmiştir. Gözlerde kaşıntı veya aşırı sulanma (konjonktivit), burun kaşıntısı ve akıntısı (rinit), akut solunum zorluğu (astım), cilt tahrişi (ekzema), mide-bağırsak rahatsızlıkları, migren ve uykusuzluk gibi alerji semptomları görülebilir. Bu semptomlar ancak aşırı hassas olduğunuz polen, mayk ve hayvan gibi madde ve canlılarla temas etmemiz halinde ortaya çıkacaktır. Bu alerjenlerden uzak durmamız ideal çözüm olsa da günlük birçok alerjenden tamamen korunmamız imkansızdır.

Bu nedenle doktorunuz size (veya çocuğunuza) ilaç enjeksiyonu şeklinde spesifik immünoterapi (hassasiyetin azaltılması) yöntemini önermektedir. Bu ilaç belli zamanlarda kolunuzun cilt altına ve gittikçe artan miktarlarda enjekte edilir. İmmünoterapi sayesinde vücudunuzun bağışıklık sisteminin hassasiyeti aşamalı olarak düşürülecektir.

Bu tedavi genellikle 3 yıl sürmekte olup, bu süre zarfında sizin de sürekli doktorunuza yardımcı olmanız gerekecektir.

Özellikle başka hastalıkları olan veya bazı başka ilaçlar kullanan hastalar olmak üzere malesef spesifik immünoterapi yöntemi tüm hastalar için uygun değildir. Dolayısıyla spesifik immünoterapiye başlamadan önce tıbbi geçmişiniz ve durumunuz hakkında doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Tedavinin başarılı olmasında aşağıdaki hususlar anahtar rol oynamaktadır: 
- Tüm doktor randevularınıza eksiksiz gitmelisiniz; aksi takdirde alerjen dozunun aşamalı olarak yükseltilmesi olanağı kalmayacaktır. (Dolayısı ile tedavi başarısız olacaktır.) Genelde randevularınız ilk başlangıçta haftada bir, daha sonraları ise daha uzun aralıklarla olacaktır. (4-6 haftada bir.)

- Her enjeksiyondan sonra doktorunuzun ilaca nasıl tepki verdiğinizi kontrol edebilmesi için en az 30 dakika muayenehanede beklemeniz gerekmektedir. Alerjen enjeksiyonu gözlerde yanma ve kaşıntı, burun problemleri ve solunum güçlüğü gibi semptomlara ve isilik, güç nefes alma, öksürük, genel rahatsızlık, halsizlik vb. yan etkilere yol açabilir. Nadiren de olsa dolaşım sisteminde hayati tehlike yaratabilecek sorunlar açabilir. Bu sorunlar çok çabuk kendisini gösterebilir. Normal şartlarda dil üzerinde ve altında, boğazda ve özellikle avuç içleri ve ayak tabanlarında kaşıntı gibi semptomlarla başlar. Bu zorluklardan herhangi birisi ortaya çıktığı takdirde bu yan etkilerin tüm belirtilerini derhal doktorunuza bildirmelisiniz. Bunun üzerine doktorunuz hemen gereken önlemleri alarak daha ciddi sonuçlar ortaya çıkmasını önleyebilir.

Enjeksiyon yapılmadan önce kızarıklık, kaşıntı veya şişme görülebilir. Bu ve diğer yan etkiler daha sonra, birkaç saat içerisinde de görülebilir.

- Bir sonraki enjeksiyon yapılmadan önce bir önceki enjeksiyonun sizde (veya çocuğunuzda) nasıl bir etki yaptığını doktorunuza anlatınız. Herhangi bir enjeksiyondan önce aşağıdaki bilgileri de doktorunuza vermelisiniz. 

• Kullandığınız ilaçlarda (reçetesiz ilaçlar dahil) olabilecek değişiklikler
• Soğuk algınlığı ve nezle gibi yeni bir hastalık
• Hemen yaptırmanız gereken aşılar
• Gebelik
• Planladığınız uzun seyahatler
• Hayatınızdaki önemli değişiklikler (yeni ev veya iş vb.)


- Enjeksiyon yapıldığı gün aşağıdaki hususları aklınızda tutmalısınız:

• Kimi zaman enjeksiyon halsizliğe neden olmaktadır; araba veya makine kullanıyorsanız veya emniyet tedbiri olmayan yerlerde çalışıyorsanız son derece dikkatli olmalısınız.
• Enjeksiyondan sonra duş almayınız veya saunaya gitmeyiniz, bedensel efor isteyen aktivitelerden uzak durunuz ve alkol almayınız.
• Kimi zaman enjeksiyon halsizliğe neden olmaktadır; araba veya makine kullanıyorsanız veya emniyet tedbiri olmayan yerlerde çalışıyorsanız son derece dikkatli olmalısınız.
• Enjeksiyondan sonra duş almayınız veya saunaya gitmeyiniz, bedensel efor isteyen aktivitelerden uzak durunuz ve alkol almayınız.

Şu ana kadar alerjiye neden olan etkenlere karşı kullanılan tek tedavi yöntemi spesifik immünoterapidir. Klinik araştırmalar bu enjeksiyon tedavisinin klinik şikayetleri azaltmakta ve gereken ilaç miktarını düşürmekte etkili olduğunu kesin olarak ortaya koymuştur. Tedaviden başarılı sonuç alınma süresi değişebilmektedir. 

Her halükarda hastanın başka maddelere karşı yeni bir alerjiye yakalanmasını önlemenin bir yolu yoktur.

Her türlü soru ve sorularınız için doktorunuza danışabilirsiniz.