Alerji Veri Tabanı / Alerji Türleri / Hayvan Alerjisi

En yaygın evcil hayvanlar da dahil olmak üzere tüylü hayvanların birçoğu alerjik tepkilere sebep olabilir. Tüylerdeki kıllara ek olarak hayvanın salgıladığı yağa ve tükürüğ, ve idrarında bulunan alerjenlere (proteinlere) tepki gösterilir. Bunlar, diğer tozlara karışan havadaki küçük parçacıklardır. Bu, hava teneffüs edildiğinde alerjik tepkilere neden olabilir. At, köpek ve kediden saçılan tozlar alerjiye sebep olabilicek 10-20 çeşit madde içerir.

Hayvanlarla veya hayvansal ürünlerle (deri, post, yün vb.) doğrudan veya doğal olarak temas edilmesinin ardından aşağıdaki gibi belirtiler görülürse hayvan alerjisinden şüphelenilebilir: 

Burun: Hapşırma, burun çekme, burun iltihabı (burun membranlarının şişmesi, burun tıkanıklığı ve soluk alma zorluğu) 
Gözler
: Kaşıntı, kızarıklık, sulanma, şişme (konjonktivit)
Solunum Sistemi: Öksürük, balgamlı solunum güçlüğü (bronşit), akut solunum güçlüğü, astım
Cilt: Kaşıntı ve tahriş (ekzama, kurdeşen, nörodermatit)
Sindirim Sistemi (Nadiren): Gaz, bulantı diyare, kusma, karın ağrısı hayvan alerjisinin teşhis edilebilmesi burun ve/veya broşiyal mukoz membranlar için cilt, kan ve provokasyon testleri gibi aşamalardan geçilmesi gerekecektir.

Hayvan alerjilerini tetikleyenler; hayvanlara dokunmak, dolaylı yoldan ise alerjen içeren tozların solunması veya en geniş anlamıyla alerjen içeren ürünlerine (elbiseler, döşeme, paspas, yastık, malzeme, halı vb.) dokunma sonucunda meydana gelir.

Prensip olarak, hassasiyetiniz varsa herhangi bir kürklü veya tüylü hayvana karşı alerjik reaksiyon gösterebilirsiniz. Alerjik reaksiyonlar hafif kaşıntı olabileceği gibi, alerjenlerin hassasiyet ve agresiflik derecelerine göre şiddetli de (astım) olabilir. Hayvanın türü, hayvanla temas sıklığı ve hayvana yakınlık (örneğin evcil hayvanlar gibi) belirleyici rol oynayacaktır. Genellikle hamster, kobay, fare, tavşan ve kediler (özellikle erkek kediler), köpek kuş, at, sığır vb. gibi hayvanlara kıyasla daha allerjen-agresif hayvanlardır. Ciddi bir alerjinin görülmesi kimi zaman aylar alabilir.