Alerji Veri Tabanı / Alerji Türleri / Küf Alerjisi

Küf genellikle son kullanma tarihi geçmiş gıda ürünlerinde ve su ile temas duş perdeleri gibi yerlerde bulunan mantarlardan dolayı oluşmaktadır. Bu mantarların görünümü benzer olsa da aslında farklı özellikle sahiptirler. Nemli yüzeylerde kumaşların veya diğer eşyalarınızın çürümesi ile oluşacak küfler ile gıda ürünlerinde ve bodrum duvarlarında bulunan küfler birbirinden farklı özelliklere sahiptir.

Küf sporları veya spor zincirleri şeklindeki allerjenler esas itibariyle küflü yiyecekler yoluyla solunum yolumuzdan ve doğrudan cilde temas sonucunda vücudumuza girerler. Küf alerjenleri aşağıdaki belirtileri tetikleyebilir: 

Burun: Hapşırma, burun çekme, burun iltihabı (burun membranlarının şişmesi, burun tıkanıklığı ve soluk alma zorluğu) 
Gözler (daha az sık): Kaşıntı, kızarıklık, sulanma, şişme (konjonktivit) 
Solunum Sistemi: Öksürük, balgamlı solunum güçlüğü (bronşit), akut solunum güçlüğü, astım (sıklıkla)
Cilt: Kaşıntı ve tahriş (ekzemai kurdeşen nörodermatit)
Sindirim Sistemi (sıklıkla): Gaz, bulantı, diyare, kusma, karın ağrısı
Baş (daha az sık): Migren

Küf alerjisi riski esas itibariyle daha önce geçirmiş olduğunuz tıbbi rahatsızlıklardan kaynaklanır. Küf sporları "iç" ve "dış allerjenler" olarak etki ederler. Küf özellikle nemli, sıcak, iyi havalandırılmamış mekanlarda; nemli mahzen ve bodrum katlarında, banyolarda, soğuk ve nemli dış duvarlarda, duvar kağıtlarında, dolapların arkalarında, resim çerçevelerinin arkasında, halılarda, nemlendiricilerde, klima sistemlerinde, çiçek saksılarında, sulanan bitki topraklarında, soğutucularda vb. oluşur. Aynı zamanda gıda maddeleri üzerinde de görülür; meyveler, sebzeler, ekmek, peynir vb. küf enzimleri aynı zamanda gıda işleme sektöründe de kullanılır.

Küf sporları genellikle sporlarla birlikte açık havada çok uzak yerlere kadar ulaşırlar. Çimenlerde, kompost gübrede, yapraklarda, hayvansal gübrede, danelerde vb. bulunur. Belirtilerinizi ve olası küf kaynaklarını düzenli olarak kaybederseniz doktorunuz küf allerjisi konusunda fikir sahibi olabilir. Bunun üzerine yapılacak kan, cilt ve provokasyon testleri sonucunda küf allerjiniz olup olmadığı doğrulanacaktır.